6 akciových sektorov, ktoré posilňujú v čase vojenského konfliktu.

Odsudzujem ruskú inváziu na Ukrajine a som hrdý na všetkých Slovákov, ktorí nezištne pomáhajú obetiam vojny. Mnohí z nás poskytli útočisko utečencom, poskytli materiálnu, finančnú pomoc. Zatiaľ čo pomáhame susedom, neprestávame pracovať na svojich pracoviskách, poskytovať služby svojim klientom, podnikať. Na základe mnohých mailov a telefonátov som sa v rámci pepp.sk zamyslel nad tým, ako ochrániť úspory klientov v čase takejto vojenskej agresie. Prinášam zoznam ETF zo šiestich sektorov, ktoré sú v čase konfliktov v hľadáčiku investorov.

  1. ETF zamerané na letectvo a obranu
  2. Ropné a energetické ETF
  3. Poľnohospodárske ETF
  4. Zlaté ETF
  5. ETF zamerané na základné zdroje (Basic Resources)
  6. Blockchain ETF

ETF zamerané na letectvo a obranu

Ruský útok na Ukrajinu viedol k zvýšeniu záujmu investorov o letecký a obranný priemysel. Krajiny NATO rozširujú svoju podporu Ukrajine v boji proti invázii poskytovaním zbraní, munície a ďalšieho vojenského vybavenia. Európska komisia oznámila, že bude financovať nákup a dodávku zbraní Ukrajine vo výške približne 450 miliónov eur. Spojené štáty vyhlásili rozšírenie balíku vojenskej podpory pre Ukrajinu v celkovej výške 350 miliónov eur.

Ruský útok pravdepodobne prinúti ostatné krajiny, aby posilnili svoje vojenské kapacity a zvýšili rozpočty na obranu. Napríklad Nemecko zvýši svoje výdavky na obranu na 2 % hrubého domáceho produktu z približne 1,5 % v roku 2021. Vyššie výdavky na obranu pravdepodobne nebudú jednorazovou udalosťou, ale budú vplývať na dopyt po produktoch obranného priemyslu dlhodobo.

V tomto sektore môžu investori zvážiť ETF ako iShares U.S. Aerospace & Defense ETF (ITA), ARK Space Exploration & Innovation ETF (ARKX) alebo SPDR S&P Kensho Future Security ETF (FITE)

Ropné a energetické ETF

Ceny ropy vyleteli vysoko počas rusko-Ukrajinskej vojny. Cena ropy Brent dosiahla najvyššiu hodnotu od júla 2008, 139,13 USD, čo predstavuje nárast o 45 % od začiatku konfliktu. Šanca, že Spojené štáty a ich spojenci zavedú zákaz dovozu ruskej ropy a zemného plynu, sú do značnej miery hlavnou príčinou tohto nárastu cien.

V tomto sektore môžu investori zvážiť ETF ako: Amundi MSCI World Energy UCITS ETF EUR, WisdomTree WTI Crude Oil, iShares Oil & Gas Exploration & Production UCITS ETF alebo iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas UCITS ETF.

Európa by sa mala zbaviť závislosti od Ruskej ropy a plynu čo najskôr, aby sme v budúcnosti neboli vydierateľný nekorektnými diktátormi ovládajúcimi kohútiky s ropou a plynom. Tu možno predpokladať pokračovanie snáh o investície do čistej energie a prípadne aj návrat k jadrovej energetike, ktorá bola donedávna na ústupe.

Preto môžu investori zvážiť aj Invesco Global Clean Energy UCITS ETF
a VanEck Vectors Uranium+Nuclear Energy ETF.

Poľnohospodárske ETF

Eskalácia napätia vyvolala rast cien v širokom spektre komodít. Ukrajina má významné postavenie ako poľnohospodársky výrobca na globálnom trhu s komoditami. Najnovší vývoj môže spomaliť výrobu a ovplyvniť vývoz poľnohospodárskych komodít. Ukrajina je veľkým exportérom pšenice, kukurice, raže, jačmeňa spolu s kuchynskými olejmi.

V tomto sektore ma, ako prvé, napadá iShares Agribusiness UCITS ETF.

Zlaté ETF

Ďalším priestorom, ktorý sa počas rusko-ukrajinskej krízy teší zvýšenej pozornosti investorov, je žltý kov. V príbehu zlata hrá rolu niekoľko vecí. Investori presúvajú aktíva do "bezpečných prístavov" v čase krízy a zlato historicky poskytovalo určitú úroveň ochrany pred infláciou.
Vzhľadom na súčasný scenár ceny zlata rastú a akcie producentov zlata tiež.

V tomto sektore môžu investori zvážiť iShares Gold Producers UCITS ETF pre producentov zlata a iShares Gold ETF, ktoré kopíruje cenu zlata v USD.

Viac o investovaní do zlata si prečítate aj v nasledovnom článku: Investičné zlato. Kedy a ako má investovanie do zlata zmysel.

Chcete poradiť s investovaním? Pošlite nám správu, radi pomôžeme 🙂

Základné zdroje (Basic Resources)

Do sektora "základné zdroje" patria v rámci priemyselnej taxonómie ICB spoločnosti podnikajúce v oblasti: a) priemyselných materiálov (drevo, papier, textil), b) ťažby a spracovania priemyselných kovov (oceľ, hliník, meď) a c) ťažby a spracovania vzácnych kovov a drahokamov. Európske spoločnosti v tomto sektore sú od začiatku roka v pluse 11%, najmä vďaka napredujúcej inflácii. Konflikt záujem o sektor základných zdrojov ešte posilnil.

V tomto sektore môžu investori zvážiť Lyxor STOXX Europe 600 Basic Resources UCITS ETF. Až ho budete hľadať, nájdete dva takmer identické fondy. Vyberte si ten s prívlastkom "acc", teda accumulating (angl. kumulujúci). Ten nevypláca dividendy, ale ich reinvestuje. Takže ušetríte na dani z dividend a hlavne sa vyhnete hlavy bôľu s vypĺňaním daňového priznania.

Prečítajte si aj: Ako vybrať ETF tak, aby ste minimalizovali svoje daňové starosti

Blockchain ETF

Zaujímavá bola aj reakcia investorov smerom k spoločnostiam zo sektora blockchainových technológií. Medzi 23. februárom a 2. marcom stúplo Invesco CoinShares Global Blockchain UCITS ETF o 10%. Aj keď následne sektor blockchainu vymazal časť svojich ziskov, svet budúcnosti bude pravdepodobne hľadať cesty, ako platiť a posielať peniaze aj mimo tradičných bánk a kartových spoločností.

Invesco CoinShares Global Blockchain UCITS ETF už dávnejšie patrí k mojim obľúbeným investíciám. Umožňuje benefitovať z blockchain a krypto technológií, no neinvestovať priamo do kryptomien.

Našli ste tu užitočné informácie? Objednajte si odber noviniek emailom.

Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

Za akých okolností investovať do portfólia "Obrana a bezpečnosť"

Niektoré z horeuvedených ETF som zabalil do novej investičnej stratégie nazvanej "Obrana a bezpečnosť", ktorá je dostupná prostredníctvom finančných poradcov na investičnej platforme EIC. Kedy je vhodný čas na investovanie?

  1. Ak očakávate skoré vyriešenie konfliktu, uzavretie prímeria a mieru, na investovanie je asi neskoro. Všetky uvedené investičné témy už odreagovali na konflikt svojim posilnením, najmä komodity ako ropa a zlato.
  2. Ak očakávate pokračovanie konfliktu, jeho dlhé trvanie či eskaláciu, uvedené investičné témy budú naďalej aktuálne a portfólio zostavené z navrhovaných ETF má stále zmysel.
  3. Ak očakávate, že Putin prekročí hranice Ukrajiny a vtrhne aj k nám alebo do inej krajiny NATO, budeme mať iné starosti. Bude treba natankovať, nakúpiť pitnú vodu a trvanlivé potraviny, investície vypredať a zobrať so sebou hotovosť. A už len dúfať, že naše rodiny stretnú ďalej na západe rovnako úprimne, ako my dnes pomáhame utečencom z Ukrajiny.

Chcete investovať? Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár na tejto webstránke. Ďakujem, Roland Vízner


0 Comments

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.