Trh padá. Áno, naozaj už prestal klesať a piatok 4.4. bol dňom voľného pádu. Obavy z rétoriky Donalda Trumpa sa pretavili do skutočnosti. Nové clá sú horšie, ako analytici a investori očakávali. Sú najvyššie za  posledných 80 rokov. Obava z inflačných tlakov v USA, nižších ziskov firiem a celkovo obmedzenia celosvetového obchodu spôsobili najprv pokles a ich skutočné zavedenie spôsobuje nielen zvýšenú volatilitu, ale aktuálny pád akciových trhov. Keďže clá budú znamenať zvýšenie cien pre spotrebiteľa, spôsobia nárast inflácie. Zároveň clá obmedzia obchod a tým pádom ekonomický rast. Do slovníka investorov sa tak vracia najškaredšie slovo z investičného prostredia: "stagflácia".

Čo si najčastejšie prečítate v reakcii na takýto vývoj trhu od expertov?

"Poklesy sú normálne."

"S poklesmi na trhu treba z času na čas počítať."

"Poklesy treba využiť na nákup."

"Trhy sa vždy vrátili k rastu."

"Dôležité je nepanikáriť."

To všetko je pravda, lenže skúste kľudne sedieť ak máte investovaných 100.000€ a práve v priamom prenose vidíte, ako váš majetok za týždeň klesol o 10-15 tisíc. A skúste dlhodobo vykonávať službu finančného poradenstva a mať zainvestovaných klientov ...

Tento pokles žiaľ patrí do kategórie "škaredý"

Ja osobne delím poklesy či prepady trhov na dve kategórie.

  1. Prepad spôsobený jednorazovou dočasnou udalosťou, ktorá časom pominie.
  2. Prepad spôsobený zmenou paradigmy, ktorá má dlhodobé dôsledky. Ten býva "škaredý".

Medzi dočasné udalosti patria rôzne formy technických "zakopnutí" a "flash crash" situácie.

Flash crash alias bleskový pád

Japonský index Nikkei 225 sa prepadol 5. augusta 2024 o 12% po tom, ako Bank of Japan zvýšila úrokové sadzby, čo odštartovalo celosvetový výpredaj rizikových aktív vrátane kryptomien a akcií.
Samotné zvýšenie sadzieb o 0,25% však nebolo príčinou 12% pádu japonských akcií. Obchodníkom sa rozpadli transakcie "carry trade", kde si požičiavali Jen na nákup iných mien. Keď náklady na požičiavanie si japonského jenu vzrástli a jen posilnil, prinútilo obchodníkov zbaviť sa naakumulovaných aktív, čo vyvolalo domino efekt.

Typický flash crash na akciách spôsobený technickým hromadným uzatváraním pozícií na iných aktívach (najmä na výmenných kurzoch).

Písal som o Japonskej príležitosti tu:

Zmena paradigmy - Trump 2.0

Je dôležité pochopiť, že ak sa vrátime k vysokým clám, bude to znamenať obrovskú zmenu v základných nastaveniach súčasného globalizovaného hospodárstva. Narušené globálne dodávateľské reťazce privedú k zvýšeniu nákladov firiem, najmä v technologickom a priemyselnom sektore. Budú tak viesť k vyššej inflácii alebo k nižším ziskom. Alebo oboje. Závisí kto môže a dokáže preniesť náklady na spotrebiteľa. Toto nie je jednorazovka, čo pominie. Toto je zmena v základných nastaveniach. Dlhodobá. Preto som po oznámení ciel napísal na sociálnych sieťach, že toto (ešte) nie je príležitosť na nákup a piatok mi dal plne za pravdu.

Je čas nakúpiť? Ak nie, kedy bude?

Nuž toto píšem v nedeľu 6. 4. a nemyslím si, že v pondelok bude čas na nákup.

Vnímame tento vývoj ako signál a príležitosť pripraviť sa na nákup. Ak máte voľný cash pripravte si ho na prevod na investičný účet. Čas na nákup sa rýchlo približuje. Môžete využiť voľnú hotovosť na nákup ale takisto môžete preniesť časť investícií v dlhopisových fondoch do akciových. Každý investor má svoju osobnú situáciu, svoje aktuálne portfólio a svoj vlastný vzťah k riziku. V čase, ako je tento, keď sa veci tak rýchlo menia, je dobré mať k svojim peniazom rýchly prístup. Som klientom aj neklientom k dispozícii pre podrobnejšiu osobnú konzultáciu.

„Nakupujte, keď v uliciach tečie krv, hoci aj vaša vlastná." - Mayer Amschel Rothschild

Krv ešte netečie a myslím, že ani nebude.

Táto nepríjemnosť s Trumpom spôsobí strednodobé precenenie hodnoty aktív. Jeho časť už máme za sebou. Ale nie je to nič, čo by sa podobalo na Covid 2020 alebo na Lehman 2008. Zisky klesnú, inflácia stúpne. Zlé to bude ale prežijeme. Ľudia budú ďalej konzumovať všetko od zubnej pasty až po automobily, ďalej budú hladkať obrazovky mobilov svojim ukazovákom, lajkovat somariny na sociálnych sieťach a nakupovať v e-shopoch. Trochu menej, trochu drahšie ale budú. A výrobné firmy budú ďalej vyrábať, dopravné voziť, maloobchod predávať, banky bankovať a žiarovky budú svietiť. Kolesá globálnej ekonomiky síce poriadne zaškrípu ale kolobeh sa nezastaví. Možno budú škrípať rok, ale časom sa všetko utrasie do nového normálu. Možno tento rok na akciách nezarobíme. Ale z dlhodobého hľadiska, z hľadiska 10 a viac ročného investičného horizontu, je toto fajn príležitosť na nákup.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Niekoľko prístupov, ako využiť poklesy na nákup.

Od svojho vrcholu v polovici februára už index S&P klesol o 20%. V minulosti opakovane platilo, že nakúpiť každý 10% aj 20%-ný pokles sa oplatí. Osobne som prikúpil ten 10% pokles. (Áno hľadiac spätne, bolo priskoro.) Prikúpim aj v najbližšom čase. Čo budem sledovať:

Budúci vývoj bude závisieť od štandardných a neštandardných faktorov. Ako vždy vývoj inflácie, politiky centrálnych bánk a situácia na trhu práce zohrajú dôležitú rolu. No kľúčové bude sledovať reakciu krajín, dotknutých americkými clami. Zabarikádujeme si medzinárodný obchod odvetnými opatreniami tak, že kolesá budú nielen škrípať, ale spomalia do recesie? Alebo naopak nás to zobudí zamyslieť sa nad vlastnými (hej EU!) colnými aj necolnými bariérami obchodu a začneme ich uvoľňovať?

Majte teda pripravené peniaze na nákup. Ak investujete samostatne, preveďte si ich na investičný účet. Ak investujete napríklad so mnou na manažovaných účtoch v EIC, počítajte s tým, že od odoslania peňazí do ich zainvestovania uplynú dva kalendárne dni. Ak investujete na platforme, ktorá investuje len raz za týždeň, napríklad Finax, zistite si kedy je Váš investičný deň.

Čo ak bude trh ešte klesať. Nemám radšej predať?

Aktuálny vývoj je žiaľ veľmi dobrým zrkadlom a príležitosťou na sebareflexiu. Mám dobre nastavené svoje investičné portfólio? Zodpovedá mojej tolerancii k riziku?

  1. Dlhodobý investor by má byť pripravený aj na občasné a opakované poklesy na trhoch. A to nielen svojim portfóliom, ale aj mentálne.
  2. Ak nemôžete v noci spať a znepokojuje vás pokles hodnoty vašeho portfólia, pravdepodobne ho máte príliš rizikové. V takom prípade urobte toto:

Ak sa Vám aktuálne výkyvy zdajú priveľa na Váš vkus, určite nepanikárte. Počkajte na ustálenie situácie a až následne rebalancujte. Znížte podiel rizikových a vysoko rizikových aktív a pridajte konzervatívnejšie. Držte menej tematických investícií (niekto má iba technológie) a nadobudnite viac široko globálne diverzifikovaných investícií. Prejdite od rozdelenia 100% v akciách na 80/20 akcie/dlhopisy alebo aj na 60/40. Závisí od Vašeho investičného horizontu.

Ako často sa stávajú takéto poklesy? Venoval som tomu príspevok na sociálnej sieti:

Buďte v obraze. Prihláste sa na odber noviniek emailom.

Marketingové povolenie (GDPR), potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov. Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

30 rokov sa venujem finančným trhom a investovaniu. Dlho som hľadal a spôsob ako zorganizovať sporenie a investovanie pre seba, svojich blízkych a priateľov. Vďaka exkluzívnej dohode s EIC, sme dosiahli poplatky výrazne nižšie ako v inde, nulové zdanenie a potenciánlne vyššie výnosy.

Vytvorili sme rodinu investičných portfólií, do ktorých investujem svoje osobné a rodinné peniaze. Za rovnako výhodných podmienok môžete investovať aj vy. Máte záruku, že o Vaše peniaze sa starám rovnako ako o svoje vlastné.  Všetky naše investičné stratégie v EIC nájdete tu.