Ako vybrať ETF?

ETF je skratka z anglického "Exchange Traded Funds", v preklade "fondy obchodované na burze". Ak ste sa rozhodli, že Vaše investície poputujú do ETF, urobili ste správne rozhodnutie. Ak ešte váhate, tento článok Vám pomôže aj s odpoveďou na otázky "Ako vybrať ETF?" aj "Prečo investovať prostredníctvom ETF?" Odpoveď na otázku "Ako vybrať ETF?" budeme hľadať tak, aby nájdené ETF mali nízke náklady na správu, vysokú likviditu, nízky bid-ask spread a hlavne aby ste z výnosu nemuseli platiť dane. 

Narazili ste na neznáme slová? No problem. Čítajte ďalej a všetko si vysvetlíme. Ak nie všetko, na konci stránky je formulár, kde môžete zanechať otázky 🙂 Rád Vám na ne odpoviem.

Obsah článku

  1. Aký je rozdiel medzi ETF a klasickým podielovým fondom?
  2. Najväčší nedostatok klasických podielových fondov
  3. Prečo investovať do akciových ETF?
  4. Prečo investovať do indexových ETF?
    - ľudský faktor
    - široká diverzifikácia
    - permanentná aktuálnosť
    - likvidita
  5. Má zmysel investovať do dlhopisových ETF?
  6. Ako investovať do indexových ETF
  7. Ako vybrať ETF - Špecifiká pre Slovenského investora?
  8. Päť vzorových portfólií na každú životnú situáciu + 2 ako bonus
  9.  ETF - Najčastejšie kladené otázky

Ako investovať?

Ak si čítate článok "Ako vybrať ETF", pravdepodobne ste rozhodnutí, že investovať do ETF-iek chcete alebo minimálne túto možnosť zvažujete. Predpokladám, že už ste investovali v minulosti, no hľadáte spôsob, ako investovať rozumnejšie, výnosnejšie a bez dane z príjmu.

Ak s investovaním skôr začínate, pozrite si aj náš článok: Ako investovať v roku 2021?

Čo sú ETF? Aký je rozdiel medzi ETF a "klasickými" podielovými fondami

Viem, že mnohí čitatelia sa v  investičnej terminológii nemusia vyznať a ETF im môže pripomínať investičný či podielový fond. Sú to podobné, no diametrálne odlišné spôsoby kolektívneho investovania. Preto venujem trochu času jasnému oddeleniu hrušiek od jabĺk: ETF je investičný fond listovaný na burze. Z tejto jednoduchej vety vyplývajú dve základné výhody ETF pre investora: nižšie poplatky a nulové zdanenie výnosov. 

 

ETF a podielové fondy majú jedno spoločné

Klasický investičný fond aj ETF majú jedno spoločné: sú to formy kolektívneho investovania. Teda zhromažďujú peniaze veľkého množstva investorov, ktoré pre nich následne investujú.

 

Zásadné rozdiely medzi ETF a podielovým fondom sú práve v poplatkoch a zdanení

Klasický investičný podielový fond má vysoké poplatky. ETF má nízke poplatky. Povedzme si to inak: klasický podielový fond má obvykle päťkrát vyššie poplatky ako ETF, ktoré ponúka investovanie do rovnakej triedy aktív. (Nižšie vysvetlujem prečo.)

Kúpili by ste si päťkrát drahšiu vec, ktorá má horšie charakteristiky, ako jej lepšia a podstate lacnejšia alternatíva? Ja nie.

Najväčší nedostatok podielových fondov: zdanenie výnosov  

Zisk z klasických podielových fondov je zdanený zrážkovou daňou 19% pri Slovenských fondoch alebo ho musíte dodaniť v daňovom priznaní. (K zdaňovaniu pridám časom samostatný článok.)

Kapitálový zisk, teda rozdiel z nákupu a predaja ETF je oslobodený od dane z príjmu. (Podmienkou je aby cenný papier bol listovaný na verejnom trhu cenných papierov a aby medzi nákupom a predajom ubehol aspoň jeden rok.)

Tento fakt zvýhodňuje aj 4. pilier postavený na ETF voči 3. pilieru, keďže dávky z 3. piliera takisto podliehajú 19-percentnému zdaneniu. (Tým sa v 3. pilieri nelogicky zdaňuje nielen zisk, ale aj vklady.)

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Prečo investovať do akciových ETF?

Ako majiteľ akcii vlastníte svoj malý kúsok úspešnej firmy. Pokiaľ sa firme rastie, zvyšuje obraty a zisky rastie aj hodnota jej akcií a tým rastie hodnota vašej investície. Investície do nových technológií, expanzia na nové trhy, to všetko pomáha firmám rásť a vy z toho môžte benefitovať ako akcionár.

Akcie sú aj dobrou ochranou proti inflácii. Ak sa zvyšuje cena tovarov a služieb, rastú aj tržby firiem, ktoré ich vyrábajú či poskytujú.

Ako investovať v roku 2021

Prečo investovať do indexových ETF?

1. Lebo sú indexové 🙂

Prostredníctvom ETF si kúpite celý trh. Môžete si kúpiť regionálne ETF: napríklad celoeurópske alebo Ázijské ETF, ETF zamerané na jednu krajinu USA, Nemecko či Malajziu. Populárne sú aj sektorové ETF. Umožnia vám investovať do špecifických sektorov ako biotechnológie, Čínske IT technológie či Európsky autmobilový sektor.

2. Lebo indexové ETF sú široko diverzifikované

Kúpou indexových ETF si zabezpečujete širokú diverzifikáciu vašej investície. T.j.  kúpou jedného ETF fondu si kúpite takmer "celý trh". Ak si, kúpite fond, ktorý kopíruje index Euro Stoxx 600, kúpou jedného fondu ste získali majetkový podiel v šesťsto najväčších európskych firmách obchodovaných na viacerých európskych burzách. Ak si kúpite fond kopírujúci index menších amerických spoločnosti Russel 2000, kúpou jedného fondu ste sa stali majiteľmi 2000 firiem listovaných v Amerike.

3. Lebo indexové ETF investovania odstraňujú ľudský faktor

Zo 100 aktívne riadených akciových investičných fondov v USA, iba 13 prekonalo svoj index a až 87 za indexom zaostalo. (Za !% rokov, zdroj: S&P Indices Versus Active)

Na Slovensku podobnú štatistiku nemáme. No dovolím si vysloviť názor, že spomedzi veľkých, na Slovensku najrozšírenejších bankových fondov a fondov v 2. a 3. pilieri index neprekonal nikto a zaostali všetci. Ospravedlňujem sa ak sa mýlim. Kontaktujte ma s konkrétnym príkladom rád ho tu zverejním.

Investovanie prostredníctvom indexových ETF odstraňuje z investovania ľudský faktor. To znamená, že v indexovom fonde nedoplácate za prípadné chyby a omyly portfólio manažérov či analytikov. Indexové ETF sleduje index a hotovo. Nikto nerieši, či je lepší Apple alebo Microsoft, Volkswagen alebo BMW, Tesco alebo Carrefour.

A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo majú ETF výrazne nižšie poplatky ako takzvané aktívne riadené podielové fondy.

Prečo o tom tak podrobne píšem?

Ak investujete dlhodobo, investujte pomocou indexových ETF. Bez námahy tak budete mať istotu, že podiel rastúcich firiem vo vašom majetku rastie a podiel (relatívne) upadajúcich firiem, klesá.

 

4. Lebo indexové ETF sú permanentne aktuálne

Kúpou indexových fondov si zabezpečujete permanentnú aktuálnosť vašich investícií. Vysvetlím to podrobne.

Ak sa dnes pozriete na index amerických spoločnosti SNP 500 na vrchole toho indexu nájdete spoločnosti Apple, Microsoft, Amazon, Facebook, Google a na šiestom mieste je dnes (16, feb 2021) Tesla. Týchto 6 spoločností je dnes na vrchole indexu, to znamená, že majú v indexe najväčšiu váhu. A je to tak preto, lebo z hľadiska trhovej kapitalizácie, sú to najväčšie firmy.

No vráťme sa do osemdesiatych rokov minulého storočia. Viete ktoré firmy vtedy mali najväčšiu Váhu na indexe S&P 500?

Zloženie indexu S&P v minulosti

V roku 1980 najväčšími firmami boli: IBM, AT&T, Exxon, Standard Oil of Indiana, Schlumberger. Teda už tam boli dve „technologické“ spoločnosti a tri z energetiky – ropného priemyslu.

V 1990 sa do prvej päťky prepracoval General Electric, Philip Morris a Royal Dutch Petrol (Shell). Standard oil a Schlumberger vypadli aj z prvej desiatky a AT&T sa svojou trhovou kapitalizáciou umiestnila “len” na 9 mieste.

Ak by ste v roku 2000 už čakali na vrchole rebríčka nejaké tie technológie a internet, budete sklamaní. Napriek dotcom bubline General Electric, Exxon vedú rebríček, nasledovaný Pfizerom (diki modrá tabletka), Citigroup a piate Cisco  naznačuje, že budúcnosť je v IT. Pre zaujímavosť Microsoft sa do top 10 firiem dostal v roku 1995 a v roku 2000 obsadil 7. Miesto.

Lídri indexu S&P 500 v roku 1980. Zdroj: etfdb.com

5 najväčších Amerických spoločností v indexe S&P v roku 1980

5. Lebo indexové ETF sú likvidné

Väčšina ETF  sú pomerne likvidné. Pojmom likvidita sa označuje schopnosť investora rýchlo a za fair cenu predať svoje aktívum. ETF môžete predať každý deň, počas pracovných hodín, kedy je burza otvorená.

Vysoká likvidita prináša ešte jednu neuveriteľnú výhodu a to je veľmi nízky rozdiel medzi nákupom a predajom. Predstavte si, že prídete do banky a chcete si kúpiť České Koruny. Banka vám za jedno Euro predá 25 Korún. Ale keď vám nejaké Koruny zostanú, aby ste si naspäť kúpili jedno Euro, budete musieť banke zaplatiť 26 Korún a 50  halierov. Rozdiel medzi nákupom a predajom (v našom príklade rozdiel medzi 25 a 26,50) sa nazýva bid – offer spread.

Likvidné aktíva, ktoré sa obchodujú na burze, majú tento rozdiel medzi nákupom a predajom minimálny, takmer nulový. Akcie SPDR S&P 500 ETF (NYSE ticker: SPY) kúpite za 133,20 a predáte za 133,21. Na rozdiely medzi kúpou a predajom tak neprerobíte takmer nič.

No pozor! Nie všetky ETF sú likvidné a takisto ETF likvidné na jednej burze, nemusí mať likviditu na inej burze.

Má zmysel investovať do dlhopisových ETF?

Po desaťročia boli dlhopisy menej rizikovou alternatívou investovania ako akcie. Ponúkali vopred známy fixný výnos. Avšak, od prvej polovice minulého desaťročia, poznáme anomáliu v podobe negatívnych úrokových sadzieb. Investovanie do bezpečných dlhopisov tak stratilo svoj lesk.

Investovanie do dlhopisových ETF má zmysel kvôli jednoduchosti a širokej diverzifikácii. No atraktívne výnosy nečakajte.

Ak je váš investičný horizont krátky, povedzme trojročný, tak sa investovaniu do dlhopisov nevyhnete. Pozrite sa na toto portfólio: Pepp.sk Solídne dlhopisové portfólio s investičným horizontom 3 roky v EUR. Jeho očakávaný výnos je okolo 3% p.a.

Našli ste tu užitočné informácie? Poďakujete nám kliknutím na reklamu.

(Pepp.sk nezodpovedá za obsah reklám. Vyberá ich Google.)

Ako investovať do indexových fondov

Ak často čítate a počúvate, že "treba investovať do indexových fondov", je to správna rada. Len do indexových fondov treba investovať tak, aby ste platili nulové dane a tam, kde sú najnižšie poplatky.

Pokiaľ hovoríme o investovaní na dôchodok tým správnym miestom je 4. pilier. Pokiaľ hovoríme o investovaní s kratším časovým horizontom, tým správnym miestom je investovanie do indexových ETF prostredníctvom obchodníkov s cennými papiermi.

Zorientovať sa Vám môže pomôcť článok "Ako investovať v roku 2021" a pripravujeme aj článok s odporúčaniami "Ako vybrať brokra / obchodnú platformu".

 

Vedeli ste, že...

V roku 2040 bude na jedného človeka vo veku nad 64 rokov pripadať iba 2.38 človeka v ekonomicky produktívnom veku. V roku 2020 nás bolo 3.77 produktívnych na jedného post-produktívneho.

 

Ako vybrať ETF - Špecifiká pre Slovenského investora?

Ako vybrať ETF aby ste boli oslobodení od dane z príjmu

§  9 ods. 2 písm. k) zákona o dani z príjmov hovorí: Príjem  z predaja cenných papierov, prijatých na obchodovanie na regulovanom trhu,  ak doba medzi ich nadobudnutím a predajom presiahne jeden rok, je od dane z príjmov oslobodený.

Platí to pre fyzické osoby a Slovenských daňových rezidentov. Splniť tie dve podmienky je jednoduché:

  1. nakúpiť ETF (cenný papier), ktorý je prijatý na obchodovanie na regulovanom trhu, teda na burze. Takmer všetky ETF sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu. Pozor si treba dať len na výnimky, kedy sa cenný papier síce na burze obchoduje, ale na neregulovanom trhu. Preverujte preto "listing" cenného papiera, ktorý kupujete. Všetky ETF, ktoré používam v budovaní portfólií spĺňajú túto podmienku.
  2. Podržať ho aspoň jeden rok.

Ako vybrať ETF, aby ste boli oslobodení od dane z dividend

ETF existujú v dvoch základných variantách: distribučné a kumulatívne.
Distribučné sú tie, ktoré vyplácajú dividendu.
Kumulatívne zisky nevyplácajú, akumulujú a reinvestujú.
Do ktorej kategórie ETF patrí je niekedy evidentné už z názvu, no pre istotu by ste mali nahliadnuť do prospektu emitenta.

Vy chcete tie kumulatívne. Z dividendy by vám buď bola zrazená zrážková daň ešte v krajine emitenta (v USA napr. 15% a aj to len ak ste vyplnili Americký daňový formulár) alebo by ste ich museli zdaniť 7% na Slovensku. No načo platiť dane, keď nemusíte.

Ako vybrať ETF, aby ste neboli vystavení zbytočne kurzovému riziku?

Čo sa stane Európskemu investorovi ak Americký trh stúpne o 10% a zároveň USD o 10% oslabí voči EUR? Európsky investor zarobí nulu. Desaťtisíce investorov v známych a rozšírených podielových fondoch ponúkaných Slovenskými bankami držia zbytočné riziko a ani o tom nevedia. Riziko je zdravá časť investovania, ale len vtedy ak prináša dodatočný výnos. V uvedenom príklade investor drží riziko bez dodatočného výnosu.

Americký trh je najväčší a dlhodobo atraktívny. Investovanie doň sa tak nevyhneme. No môžeme to urobiť inteligentne:

  1. vždy, keď je to možné si vyberte ETF, ktoré sú denominované v EUR a obchodujú sa v EUR, aby ste nestrácali na výmenných kurzoch. Pozor najmä na London Stock Exchange, kde si môžete nechtiac kúpiť papier obchodovaný v Librách alebo Dolároch.
  2. Ak také existujú, vyberte si ETF, ktoré chránia proti kurzovým pohybom iných mien voči EUR, aby ste, v rámci možností, neboli vystavení menovému riziku. Takéto ETF majú v názve označenie, napríklad "EUR hedged". Vždy sa pozrite do prospektu, aby ste mali istotu, že kupované ETF je plne alebo čiastočne "hedžované", teda zaistené voči menovému riziku. 

Aj keď žiadny hedging nie je dokonalý a obvykle niečo málo stojí, môj osobný názor je, že by ste sa nemali vystavovať riziku, ktoré vám nič navyše neprináša. (Zájdite radšej do kasína.)

Výnimky - kedy menové riziko chcete

Výnimkou z horeuvedeného sú najmä investície do rozvíjajúcich sa trhov. Pamätáte sa na časy, keď úrokové sadzby boli vyše 10% a jedno Euro stálo vyše 40 Slovenských korún a nakoniec posilnilo takmer na 30, kde sme si ho zafixovali? Zahraniční investori vtedy na investíciách do Slovenských dlhopisov pekne zarobili.

Ak investujeme do "Emerging Markets", teda do rozvíjajúcich sa trhov, menové riziko lokálnych mien (Čínskeho Yuanu, Brazílskeho Realu a pod.) obvykle držať chceme.

 

 

 

Našli ste tu užitočné informácie? Objednajte si odber noviniek emailom.

Potvrdte prosím formu komunikácie: email

Odber môžete kedykoľvek zrušiť kliknutím na odkaz v päte našich e-mailov.

Používame Mailchimp. Kliknutím na subscribe súhlasíte, že vaša informácia bude posunutá do Mailchimpu na spracovanie. Pravidlá ochrany súkromia Mailchimp nájdete tu.

 

Vedeli ste, že...

Ak budete investovať 100 € mesačne podobu 30 rokov priemerný výnos z Vašeho portfólia dosiahne 6% ročne, odídete do dôchodku s balíkom 100 000 €. To znie dobre, však? 36 000 € sú vaše vklady a 64 000 € je zhodnotenie. A čo je najlepšie ak na to využijete doleuvedený 4. piler, z toho zhodnotenia neplatíte dane.

 

5 vzorových portfólií na každú životnú situáciu

Aby som vyhovel najrozšírenejším životným situáciám a investičný horizontom vytvoril som nasledovných 5 portfólií. Do každého z týchto portfólií investujem svoje vlastné peniaze a peniaze priateľov a známych a starám sa o tieto portfólia osobne. Ak do nich investujete aj vy budete mať istotu že sa o vaše peniaze postarám rovnako ako svoje vlastné.

Zároveň, podarilo sa mi uzavrieť exkluzívnu dohodu s jedným z najväčších slovenských obchodníkov s cennými papiermi, že tieto portfólia budú otvorené u nich, za extrémne nízke poplatky.

Poplatky sú nižšie ako v druhom dôchodkovom pilieri a dokonca sú nižšie, ako majú polo-profesionálni investori na špičkových platformách typu Interactive Brokers. Hľadal som riešenie pre seba osobne a dnes ho môžem smelo ponúknuť širšej verejnosti.

Sľúbené portfólia nájdete tu:
Portfólio na 3 roky
Portfólio na 7 rokov
Portfólio na10 až 15 rokov
4. pilier dôchodku 2040
4. pilier dôchodku 2050

Dve jednoduché lacné portfólia pre Ameriku a Európu

Okrem toho som vytvoril ešte dve jednoduché lacné portfólia, ktoré osobne využijem na to, aby som preniesol svoje staré nevýhodné investície z podielových fondov do produktu, ktorý je  niekoľkonásobne lacnejší a výnosy z neho nepodliehajú zdaneniu. A prenášam tam investície z podielových fondov typu “Európske akcie” a “Americké akcie”.

Detaily týchto portfólií nájdete tu:

Pepp.sk portfólio Európske akcie – šikovne, lacno a bez daní.

Americké akcie – bez daní a v Euro. Portfólio pepp.sk

Máte otázku? Super!

Spojte sa so mnou spojte cez LinkedIn alebo Facebook, prípadne využite kontaktný formulár. Ďakujem, Roland Vízner

ETF - Najčastejšie kladené otázky

Do akých ETF investovať aby som neplatil dane?

Ak si kúpiš ETF, ktorý sa obchoduje na regulovanom trhu burzy, po roku držania neplatíš daň z príjmu. Ak si kúpiš ETF ktoré zisky nevypláca, ale reinvestuje, neplatíš ani daň z dividend.

Aké sú výhody indexových ETF?

Výhody indexových ETF sú nasledovné? 1) Eliminujú z investovania ľudský faktor. 2) Sú široko diverzifikované. 3) Sú permanentne aktuálne. 4) Sú likvidné. 5) Majú najnižšie správcovské poplatky.

Aké sú nevýhody klasických podielových fondov?

Najväčší nedostatok podielových fondov je zdanenie výnosov daňou 19%. Nedostatkom podielových fondov sú aj násobne vyššie poplatky za správu ako pri ETF.

Indexové fondy, čo to je.

Indexový fond je fond alebo ETF, ktorý kopíruje zloženie a tým pádom aj výkonnosť zvoleného indexu a trhu. Kúpou jedného ETF tak nepriamo nakúpite spoločností zahrnuté vo vybranom indexe a nakúpite ich v rovnakom pomere ako majú v indexe váhu.

Čo je ETF?

ETF je skratka z anglického Exchange Traded Funds, teda investičný fond listovaný a obchodovaný na trhu cenných papierov. Charakteristikou ETF sú aj nízke náklady na správu, vysoká likviditu, nízky bid-ask spread a Slováci, pri splnení jednoduchých podmienok, z výnosu nemusia platiť dane.

Čo je Akciový Index?

Akciový index je číslo, ktoré meria zmeny hodnoty portfólia akcií reprezentujúcich akciový trh, alebo jeho časť. Podiel konkrétnej spoločnosti na celkovom indexe je priamo úmerný jej trhovej kapitalizácii. Jednoducho: čím väčšia spoločnosť, tým väčší podiel na indexe.


2 Comments

Dávid V. · 2. marca 2021 at 19:24

Nie celkom súhlasím, že „vždy vyberte ETF, ktoré sú denominované v EUR a obchodujú sa v EUR, aby ste nestrácali na výmenných kurzoch“. Závisí to od nákladov na menovú konverziu a od nákladov na obchod v danej mene. Príklad, pri lacnej konverzii (rátam poplatok aj spread) ma môže lepšie vyjsť obchodovať na US burze v USD kvôli nižšiemu poplatku za obchod ako v porovnaní napr. s obchodovaním v Nemecku v EUR.

    Roland Vízner · 3. marca 2021 at 11:52

    OK Viem si predstaviť, že „obchodovanie“ niekedy môže byť lepšie v USD, lebo poplatky a likvidita. Pravda. Článok a odporúčanie však chcú byť cielené na „investovanie“, čo v SK podmienkach znamená kúpim a držím rok aby som dane neplatil. Pri vysoko frekvenčnom obchodovaní je to samozrejme máte pravdu, tam je to inak ako pri dlhodobom investovaní. A rozdiel bude aj v obchodovaných investovaných objemoch. AK sporíte po 100 € alebo investujete jednorazovo tisícku – dve, na konverziách prerobíte. AK točíte desaťtisíc viac krát do roka, vyjde lacnejšie obchodovať v USD.

Pridaj komentár

Avatar placeholder

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.